Atatürk Üniversitesi - Dijital Arşiv Açık Erişim Sistemi

DSpace Repository

Tüketim Malı İhracatı İle Ara Ve Sermaye Malı İthalatı Arasındaki Asimetrik İlişkiler Araştırması: Türkiye Örneği (1995:01-2018:02)

Show full item record

Title: Tüketim Malı İhracatı İle Ara Ve Sermaye Malı İthalatı Arasındaki Asimetrik İlişkiler Araştırması: Türkiye Örneği (1995:01-2018:02)
Author: Emsen, Ömer Selçuk; Aksu, Hayati
Abstract: İhracat ile ithalat arasındaki ilişkileri ele alan çalışmalarda genel olarak ithalat ile ihracatın eş-bütünleşik olduğu koşulunun geçerli olduğu ve bunun da zamanlararası bütçe kısıtı çerçevesinde işleyen mekanizmaya bağlı olduğuna işaret edilir. Dolayısıyla bu konuda yapılan çalışmalarda doğrusallık varsayımı baz alınır ve testlerde de eş-bütünleşme ilişkileri ile araştırılır. İlişkilerin doğrusal değil de, doğrusal olmayan bir etkileşim içerisinde gerçekleştiğine dair araştırmalar son dönemde yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu çerçevede yaygın literatürün aksine, doğrusal olmayan ARDL yaklaşımı ve asimetrik eş-bütünleşme metoduyla konunun ele alınması incelemeye değerdir. Böylece çalışmada Türkiye özelinde aylık veriler ile ihracat ve ithalat ilişkileri inceleme konusu yapılmıştır. Elde edilen bulgularda Türkiye ekonomisinde ithalat ile ihracat arasında asimetrik değil, simetrik etkileşimin olduğu ve bu etkileşimin her iki yönde de birbirine yaklaşık eşit olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla Türkiye ekonomisinde dış ticaret açığının simetrik boyutlarda olduğu ve bunun da özellikle hizmet ticareti bilançosunda verilen fazlaların yanında, kısmen de olsa sürdürülebilir borç yapısıyla finanse edildiği söylenebilir.
Description: Makale
URI: http://hdl.handle.net/123456789/2569
Date: 2018-07-09


Files in this item

Files Size Format View
T__KET__M MALI ... 18_02)[#397102]-503831.pdf 834.1Kb PDF View/Open

This item appears in the following Collection(s)

Show full item record

Search DSpace


Advanced Search

Browse

My Account

Context